BŁAWACISKA – ZIEMIEŁOWICE – ŁĄCZANY – NAMYSŁÓW
BŁAWACISKA
-
01 – Leśniczówka, siedziba leśnictwa Ziemiełowice
Leśniczówka – w Bławaciskach znajduje się siedziba leśnictwa Ziemiełowice. Nieopodal leśniczówki zobaczyć można wieżę pożarową, przypominającą swoją konstrukcją morską latarnię.
ZIEMIEŁOWICE
-
02 – Pałac rodu von Menthner
W 1895 r. Rudolf von Menthner wybudował w Ziemiełowicach pałac w stylu eklektycznym, łączącym różne style architektoniczne. Po 1945 r. obiekt zaczął popadać w ruinę, ocalał dzięki staraniom obecnych właścicieli i cieszy oko zwiedzających.
-
03 – Kościół św. Marii Magdaleny
Gotycka świątynia wzmiankowana była już w roku 1353. Przez wieki znajdowała się w ruinie, jej odbudowa nastąpiła dopiero w latach 1958-1960. Do ceglanego prezbiterium przylegała kiedyś drewniana nawa, której skraj znajdował się na terenie parku przypałacowego.
-
04 – Dawny przystanek kolejowy
Pomiędzy Ziemiełowicami a Łączanami kursowały kiedyś pociągi. Dziś przypominają o tym tory nieczynnej linii, a także betonowy peron, z którego jeszcze 1992 r. można było pojechać w stronę Opola.
ŁĄCZANY
-
05 – Dawny cmentarz
Na skraju Łączan, w pobliżu prowadzącej w kierunku Ziemiełowic szosy, znajduje się dawny cmentarz. Zachowało się na nim kilka poniemieckich nagrobków, w tym jeden w kształcie stożkowej piramidy, podobny do tego, który niegdyś znajdował się na szczycie Myśliwskiej Góry koło Jastrzębia.
-
06 – Pałac rodu Pfoertner von der Holle
Pałac – przykład tego, jak w ciągu kilku lat doprowadzić dobrze zachowany zabytek do ruiny. Jeszcze niedawno mieszkali tu ludzie, obecnie budowli grozi zawalenie. Pałac w stylu Tudorów wybudowano w Łączanach w latach 1853-54.
NAMYSŁÓW
-
07 – Wieża ciśnień
Obiekt powstał na początku XX wieku, w trakcie budowy miejskiej sieci wodociągowej. Pomimo tego, że nie pełni już swojej roli, to do tej pory w Namysłowie nie wybudowano wyższego niż wieża ciśnień budynku mieszkalnego.
-
08 – Dawne koszary dragonów (obecne Liceum Ogólnokształcące)
Dawne koszary – budynek Liceum Ogólnokształcącego był do 1945 r. wojskowymi koszarami. Kwaterowali tu żołnierze niemieckiej kawalerii należący do IV oraz V Śląskiego Regimentu Dragonów.