logo-tn1

BŁAWACISKA – ZIEMIEŁOWICE – ŁĄCZANY – NAMYSŁÓW 

BŁAWACISKA

 •  

  01 – Leśniczówka, siedziba leśnictwa Ziemiełowice

  Leśniczówka – w Bławaciskach znajduje się siedziba leśnictwa Ziemiełowice. Nieopodal leśniczówki zobaczyć można wieżę pożarową, przypominającą swoją konstrukcją morską latarnię.

  Zobacz zdjęcia

ZIEMIEŁOWICE

 •  

  02 – Pałac rodu von Menthner

  W 1895 r. Rudolf von Menthner wybudował w Ziemiełowicach pałac w stylu eklektycznym, łączącym różne style architektoniczne. Po 1945 r. obiekt zaczął popadać w ruinę, ocalał dzięki staraniom obecnych właścicieli i cieszy oko zwiedzających.

  Zobacz zdjęcia
 •  

  03 – Kościół św. Marii Magdaleny

  Gotycka świątynia wzmiankowana była już w roku 1353. Przez wieki znajdowała się w ruinie, jej odbudowa nastąpiła dopiero w latach 1958-1960. Do ceglanego prezbiterium przylegała kiedyś drewniana nawa, której skraj znajdował się na terenie parku przypałacowego.

  Zobacz zdjęcia
 •  

  04 – Dawny przystanek kolejowy

  Pomiędzy Ziemiełowicami a Łączanami kursowały kiedyś pociągi. Dziś przypominają o tym tory nieczynnej linii, a także betonowy peron, z którego jeszcze 1992 r. można było pojechać w stronę Opola.

  Zobacz zdjęcia

ŁĄCZANY

 •  

  05 – Dawny cmentarz

  Na skraju Łączan, w pobliżu prowadzącej w kierunku Ziemiełowic szosy, znajduje się dawny cmentarz. Zachowało się na nim kilka poniemieckich nagrobków, w tym jeden w kształcie stożkowej piramidy, podobny do tego, który niegdyś znajdował się na szczycie Myśliwskiej Góry koło Jastrzębia.

  Zobacz zdjęcia
 •  

  06 – Pałac rodu Pfoertner von der Holle

  Pałac – przykład tego, jak w ciągu kilku lat doprowadzić dobrze zachowany zabytek do ruiny. Jeszcze niedawno mieszkali tu ludzie, obecnie budowli grozi zawalenie. Pałac w stylu Tudorów wybudowano w Łączanach w latach 1853-54.

  Zobacz zdjęcia

NAMYSŁÓW

 •  

  07 – Wieża ciśnień

  Obiekt powstał na początku XX wieku, w trakcie budowy miejskiej sieci wodociągowej. Pomimo tego, że nie pełni już swojej roli, to do tej pory w Namysłowie nie wybudowano wyższego niż wieża ciśnień budynku mieszkalnego.

  Zobacz zdjęcia
 •  

  08 – Dawne koszary dragonów (obecne Liceum Ogólnokształcące)

  Dawne koszary – budynek Liceum Ogólnokształcącego był do 1945 r. wojskowymi koszarami. Kwaterowali tu żołnierze niemieckiej kawalerii należący do IV oraz V Śląskiego Regimentu Dragonów.

  Zobacz zdjęcia