BADANIA DLA BIEGACZY W KONTEKŚCIE BIEGU NAMYSŁOWIAN!
Czy biegacze powinni się badać?
Przy okazji ostatniego 12 Biegu Namysłowian zdarzyło nam się słyszeć o zasłabnięciach, kilka osób musiało korzystać z fachowej pomocy medycznej! Oczywiście wysoka temperatura powietrza zrobiła swoje, ale to właśnie przy takich okazjach zaczynamy się zastanawiać na tym naszym bieganiem, a przeciwnicy – „kanapowcy” z uśmiechem powtarzają „A nie mówiłem”…
Ostatnio modny i potrzebny temat nad bezpieczeństwem startu w biegach długich. Dlaczego z pozoru zdrowy, wysportowany człowiek umiera na trasie biegu bądź mecie?
Można się spotkać z różnymi badaniami. Wg niektórych wysiłek długodystansowy może przyczynić się do uszkodzeń mięśnia serca. Te zmiany są jednak tymczasowe i odwracalne i nie są powodem do niepokoju. Zmiany są większe zazwyczaj u osób ze słabszą wydolnością. Mniej wytrenowanych. Dlaczego więc ludzie giną na trasie? Wynika to najczęściej z niezdiagnozowanych wcześniej zaburzeń czynności serca – takie wnioski znajduje się dość często. Taką odpowiedź udzielają sami lekarze.
Co robić?! Proponuję się przebadać.
Pakiet podstawowych badań dla biegaczy zarówno początkujących, jak i zaawansowanych, składa się z:
- badania krwi (m.in. morfologia krwi obwodowej, żelazo, cholesterol, glukoza, próby wątrobowe, sód, magnez, potas);
- badania ogólnego moczu;
- EKG spoczynkowego.
Większość badań można wykonać w każdym laboratorium medycznym, EKG może przeprowadzić doświadczony lekarz internista albo lekarz rodzinny, najlepiej jednak zrobi to lekarz kardiolog, który fachowo oceni ww. wyniki i odpowie na nurtujące nas pytania.
Jeśli nie ma niepokojących sygnałów, badania wystarczy powtarzać co 2 lata.
Nasza namysłowska maratonka Patrycja zdecydowała na pakiet podstawowy badań oraz dodatkowo na Badanie EKG metodą Holtera, wykonywane jest aby ocenić aktywność elektryczną serca w ciągu całej doby.
Wyniki były zadowalające, ze wskazaniem na uzupełnienie diety w żelazo.
Oczywiście to każdego indywidualna sprawa czy się bada czy też nie. Każdy jest odpowiedzialny za siebie i swoje działania. Wiadomo zdarza się, że nie wszystko da się odpowiednio wykryć. Bywa, że to kwestia także lekarzy na jakich się natrafi. Wyniki zwiększają świadomość własnych możliwości, bądź też ograniczeń. Pozwolą uspokoić przyjaciół i rodzinę przed kolejnymi np. długimi startami. I choć podpisujemy oświadczenie, to gdy się coś stanie na trasie, nawet jeśli to kwestia niezdiagnozowanej choroby, to w oczach wielu winny jest organizator za złe zaplecze medyczne. Nie biegacz, który np. przecenił swoje możliwości. Liczba przypadków wzrasta, bo wzrasta liczba uczestników w różnych wydarzeniach sportowych. Warto sprawdzić swoje serce i płuca przed rozpoczęciem przygody z bieganiem, a zwłaszcza rywalizacją na dłuższych dystansach.