logo-tn1

POKÓJ I OKOLICE 

 Pokój – Raj Wirtembergów

  •  

    01 – Dworzec kolejowy

    Wjeżdżając do Pokoju od strony Namysłowa po lewej stronie zobaczymy sylwetkę ukrytego za drzewami dworca. Pomimo tego, że linia kolejowa Opole-Namysłów jest nieczynna od ponad 20 lat, to zabudowania kolejowe zachowały się w Pokoju w całkiem dobrym stanie. Oprócz XIX-wiecznego dworca zobaczyć można także zabytkową wieżę ciśnień.

    Zobacz zdjęcia
  •  

    02 – Kirkut (cmentarz żydowski) 

    Żydowskie nekropolie zazwyczaj lokowano poza miejscowościami, tak samo jest w przypadku Pokoju. Kirkut znajduje się w lesie i prowadzą na niego drogi gruntowe, będące przedłużeniami ulic Janka Krasickiego i Mikołaja Reja. Cmentarz założono około roku 1780 i służył miejscowej gminie żydowskiej do 1938 r., kiedy to deportowano jej członków do Polski. Do dnia dzisiejszego zachowało się ok. 50 macew, co czyni kirkut w Pokoju drugim pod względem wielkości cmentarzy ludności żydowskiej w powiecie namysłowskim.

    Zobacz zdjęcia
  •  

    03 – Kościół ewangelicki księżnej Zofii

    Jedyna protestancka świątynia powiatu namysłowskiego. Wybudowano ją w latach 1765-75 na polecenie księcia Karola Krystiana Erdmanna Wirtemberskiego, właściciela Pokoju i okolicznych dóbr. Księżna Zofia to Maria Zofia zu Solms-Laubach, małżonka Karola i matka trójki jego dzieci. Co roku kościół staje się filharmonią, a to przy okazji rozpoczynającego się w Boże Ciało Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera, którego popiersie znajduje się przy kościele.

    Zobacz zdjęcia
  •  

    04 – Cmentarz ewangelicki

    Przy kościele znajduje się zabytkowy cmentarz, na którym od 250 lat grzebani są ewangeliccy mieszkańcy Pokoju. Warto tu zwrócić uwagę na piękne nagrobki nadleśniczego Heinricha von Burgsdorfa, księżnej Wilhelminy i księżnej Amalii.

    Zobacz zdjęcia
  •  

    05 – Rondo Jana Pawła II

    Dawna rezydencja Wirtembergów – do chwili obecnej nie przetrwał niestety piękny pałac, który znajdował się na obszernym placu w kształcie okręgu, z którego wychodziło siedem ulic. Wirtembergowie wybudowali tu pałacyk myśliwski, z czasem rozbudowując go do postaci okazałego pałacu. Obiekt nie przetrwał niestety II wojny światowej i to jak wyglądał zobaczyć możemy jedynie na starych pocztówkach, rycinach i fotografiach.

    Zobacz zdjęcia
  •  

    06 – Kościół katolicki Podwyższenia Krzyża Świętego

    Swoją świątynię mają w Pokoju również katolicy, którzy początkowo korzystali z niewielkiego kościółka. W roku 1907 rozpoczęto budowę nowego kościoła, który poświęcono już 18 lipca 1908 r. Jest to świątynia neobarokowa, a jej projektantem był Ludwik Schneider z Wrocławia.

    Zobacz zdjęcia

Park w Pokoju – dawny ogród francuski

  •  

    07 – Ruina Salonu Wodnego (Herbaciarnia)

    W 1776 r. inspektor Heller wybudował na skraju ogrodu francuskiego salon wodny otoczony fosą. Z powodu wadliwej konstrukcji obiekt niedługo później zawalił się. Po tym zdarzeniu usunięto dwa prowadzące na wysepkę mosty, a salon pozostał otoczoną wodą ruiną. Wewnątrz Salonu Wodnego znajdowały się niegdyś fontanny w formie płaskich, żeliwnych muszli.

    Zobacz zdjęcia
  •  

    08 – Śpiący Lew – pomnik księcia Eugeniusza

    W 1863 r. w parku postawiony został żeliwny pomnik „Śpiącego Lwa”, upamiętniający postać księcia Eugeniusza Erdmanna – carskiego generała zasłużonego w czasie walk z Napoleonem. Pomnik to symbol pokoju, który zapanował w Europie po pokonaniu „Małego Kaprala” oraz symbol pamięci o poległych podczas 20-letniej wojny. Autorem pomnika jest Teodor Kalide, rzeźbiarz z Gliwic.

    Zobacz zdjęcia
  •  

    09 – Figury antycznych bogów

    W parku znaleźć można posągi czterech bóstw znanych z mitologii grecko-rzymskiej. Są to: Atena (Minerwa), Artemida (Diana), Apollo oraz Afrodyta (Wenus). Figury ustawiono tu w latach 1780-90. Istnieje szansa, że bóstwa odzyskają utracone podczas ostatniej wojny głowy i wrócą do dawnej świetności.

    Zobacz zdjęcia

Park w Winnej Górze – dawny ogród angielski

  •  

    10 – Elizjum z labiryntem (Ciemne Ganki)

    Na otoczonym darniowym murem okrągłym placu znajdują się resztki elizjum – mitologicznego miejsca wiecznej szczęśliwości i nieprzemijającej wiosny. W murze zobaczyć można puste nisze, w których niegdyś znajdowały się popiersia pruskich generałów. Centralne miejsce zajmował pagórek z posągiem Fryderyka Wielkiego – obecnie znajdującym się na niedalekim wzniesieniu. Przy elizjum stoi ceglany mur – kiedyś umieszczono na nim malowidło zamku Langenburg, rodzinnej siedziby drugiej żony księcia Eugeniusza.

    Zobacz zdjęcia
  •  

    11 – Świątynia Matyldy

    W 1825 r. na znajdującej się na stawie Matyldy wysepce wybudowano przykrytą kopułą świątynię. Upamiętnia ona księżną Matyldę von Waldeck, pierwszą żonę księcia Eugeniusza. Początkowo na wyspie stała świątynia Apolla, która jednak zawaliła się, a znajdujący się w jej wnętrzu posąg przeniesiono do Ogrodu Francuskiego.

    Zobacz zdjęcia
  •  

    12 – Pomnik Fryderyka Wielkiego

    Na Winnej Górze zobaczyć można jedyny w Polsce pomnik króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Jego autorem był wrocławski rzeźbiarz Stein, który wykonał pomnik „Starego Fryca” w roku 1790. Źródła podają, że w okresie rządów Fryderyka powstały znajdujące się w pobliżu Pokoju wsie: Ładza, Krzywa Góra, Siedlice i Lubnów.

    Zobacz zdjęcia